Filozofická fakulta UK hostila debatu o šikaně v církvi s řádovou sestrou Jeannine Gramick

Ve středu 12. 8. 2015 se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uskutečnila debata s americkou řádovou sestrou Jeannine Gramick.

Akci, která je součástí festivalu Prague Pride, pořádal spolek sdružující homosexuální křesťany Logos. Na půdu Filozofické fakulty UK byla přesunuta z Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze.

Jeannine Gramick, původně univerzitní profesorka matematiky, je zakladatelkou hnutí New Ways Ministry a od sedmdesátých let vystupuje na podporu homosexuálů v katolické církvi. Na Filozofické fakultě hovořila k přibližně dvěma stům posluchačů z řad církve i veřejnosti a vedla s nimi několikahodinovou debatu zakončenou modlitbou. Gramick, která sama sebe označuje za zastánce demokratické církve, vyjádřila zklamání, že se debata nemůže odehrávat na církevní půdě, a vyzvala české i světové církevní představitele k větší toleranci vůči LGBTQ komunitě a její uznání jako součást církve.

Vyjádření děkanky Filozofické fakulty UK Mirjam Friedové:

„Jako univerzita oceňujeme statečný postoj sestry Jeannine, která otevřeně pojmenovala řadu problémů jako vytěsňování členů LGBTQ komunity z církve a společnosti, zejména jejich sociální a legislativní šikanu. Vyzvala nás, abychom si vážili diverzity a vedli vzájemný dialog. Přesně taková slova patří na akademickou půdu. Jedním z úkolů univerzity je totiž umožňovat svobodnou konfrontaci různých názorů. Jsme místem otevřené, kultivované debaty, jakkoliv vyostřené je téma. A přesně takovou zde dnes sestra Jeannine vedla.“

V souvislosti s tématem debaty upozorňuje Filozofická fakulta UK na Týden diverzity, který proběhne 23. – 26. listopadu 2015. Tématem vědecko-kulturní akce bude právě různorodost ve všech svých podobách. Osobnosti z mediální, politické, neziskové a akademické sféry se setkají s širokou veřejností na půdě Filozofické fakulty při přednáškách, workshopech, koncertech či food festivalu.

Kontaktní osoba pro média:

Bc. Hana Bednářová (Referát vnějších vztahů FF UK)
e-mail: hana.bednarova@ff.cuni.cz, tel.: +420 221 619 377, +420 734 367 963

V Praze dne 12. 8. 2015

Ke stažení:

Tisková zpráva (.doc), Tisková zpráva (.PDF)