Dobrovolnictví na FF UK: ideální způsob, jak se o fakultě dozvědět více a zapojit se do dění

Filozofická fakulta UK se v tomto akademickém roce rozhodla zapojit své studenty a studentky do fakultního života i formou dobrovolnictví. Každý, kdo někdy organizuje konference nebo dny otevřených dveří, velmi dobře ví, že pomocná ruka se vždy hodí. A kdo by se nechtěl potkat s dalajlamou nebo Madeleine Albrightovou a poznat podobně založené kolegy?

Další z rovin dobrovolnictví je setkávání aktivních studentů napříč ústavy a katedrami. FF UK má svá působiště ve více budovách: studenti docházející např. do Celetné mají málokdy možnost setkat se s kolegy třeba z Jinonic. Dobrovolnictví je pak také jednou z možností, jak proniknout do fakultního dění, pro studenty oborů, které nemají vlastní studentský spolek.

Rozběhnout dobrovolnictví na FF UK se rozhodly studentky, které se s podobným konceptem setkaly na zahraničních studijních pobytech a chtěly jej nějakým způsobem realizovat také na své alma mater. V letošním roce dobrovolnictví na FF UK zatím startuje, ale již v tuto chvíli se dobrovolníci a dobrovolnice zúčastnili téměř dvacítky fakultních akcí, které svou přítomností velmi obohatili.

Jak to probíhá? Zájemci se přihlásí fakultní koordinátorce Sáře Vidímové na e-mail sara.vidimova@ff.cuni.cz, která je následně oslovuje s nabídkou pomoci na různých typech akcí, ať již celodenních, jako je třeba den otevřených dveří, nebo drobnějších, například konferencí, přednášek významných odborníků atd. Odměnou za tuto jejich důležitou pomoc je vedle fakultního trička a knížky z Vydavatelství FF UK také certifikát, který FF UK vyhotoví v českém a anglickém jazyce a podepíše jej děkanka doc. Mirjam Friedová. Studenti se jím pak mohou prokazovat třeba při pracovních pohovorech.

V květnu proběhne slavnostní předání prvních certifikátů, které dobrovolníci a dobrovolnice získají, pokud si odpracují 40 hodin. Ještě předtím se v úterý 21. dubna bude ve fakultním bufetu konat Dobrovolnický večírek, kde se případní zájemci či zájemkyně mohou o projektu dozvědět více.

IFORUM-15633-version1-dobrovolnici_zm

Dobrovolnice na FF UK Bára Bendíková a Bára Janů (zleva)

Jak se k dobrovolnictví dostala a co jí přináší, prozradila Barbora Janů, studentka navazujícího magisterského studia oboru dějiny umění.

Jak ses dozvěděla o dobrovolnictví na FF UK?

Odebírám na svůj e-mail novinky Studentské rady a loni v září se tam objevila nabídka stát se dobrovolníkem FF UK, tak jsem to zkusila.

Jakých akcí ses zúčastnila?

Zúčastnila jsem se přednášky Andreje Zubova, sympozia Sto let slovenistiky na Univerzitě Karlově, Dne otevřených dveří na FF UK a Dne vědy na FF UK.

Co se ti na dobrovolnictví líbí?

Sídlo mého ústavu je v Celetné ulici – mám tu všechny přednášky a semináře – a do jiných prostor fakulty se prakticky nedostanu. Jsem proto ráda, že díky dobrovolničení poznám víc hlavní budovu, ale i jiné prostory fakulty, více proniknu do dění na fakultě, poznám nové lidi a získám nové zkušenosti a zážitky.

Co bys vzkázala studentům a studentkám FF UK, kteří váhají, zda se zapojit do dobrovolnického projektu?

Pokud vás baví poznávat nové a zajímavé, tak se určitě zapojte!

IFORUM-15633-version1-ff_plakaty_vzory_2015_01_18_fi

Dobrovolnictví na FF UK: ideální způsob, jak se o fakultě dozvědět více a zapojit se do dění [iforum.cuni.cz, 17. dubna 2015]


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK