Měsíc Kalevaly – pozvánka na multižánrový festival

V roce 2015 oslavíme tři významná výročí spojená s finským národním eposem Kalevala – 180 let od jejího prvního vydání Eliasem Lönnrotem datovaného 28. 2. 1835 (28. únor se ve Finsku slaví jako Den Kalevaly) a 150 let od narození dvou nejslavnějších finských umělců, hudebního skladatele Jeana Sibelia a malíře Akseliho Gallena-Kallely, kteří v Kalevale našli nejhlubší inspirační zdroj pro své dílo.

Trojité výročí připomene Skandinávský dům ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, Městskou knihovnou v Praze, kavárnou Liberál a kinem Evald multižánrovým festivalem Měsíc Kalevaly.

PROGRAM FESTIVALU:

Beseda: Nové české vydání Kalevaly

3. 3. 19:00      Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1), malý sál

Beseda s autorem komentovaného vydání Janem Čermákem, odpovědnou redaktorkou Lenkou Fárovou a grafikem Janem Frantou poodhalí úskalí i radosti práce na jedné z nejkrásnějších knih loňského roku.

Přednáška: Bohové a hrdinové Kalevaly

4. 3. 19:00      Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1), malý sál

Kalevalský svět mýtů se u nás vždy těšil velké popularitě, zejména zásluhou Holečkova překladu finského eposu. Přednáška představí bohy i hrdiny Kalevaly (Väinämöinena, Ilmarinena, Lemminkäinena, Joukahainena, Kullerva, Louhi, Aino, Kyllikki a další).

Konference: Kalevalské inspirace a interpretace

5. 3. 14:00      Filozofická fakulta UK (Nám. J. Palacha 2, Praha 1), místnost 104

Konference navazuje na úspěšný „Kalevalský seminář“, který se konal v listopadu 2013, tématem tentokrát budou inspirace Kalevalou a její interpretace v pozdějším umění. Konference probíhá ve spolupráci s Oddělením finských studií FF UK v Praze.

Poslechový pořad: Kalevala a hudba

10. 3. 19:00    Kavárna Liberál (Heřmanova 6, Praha 7)

Kari Senius provede diváky a posluchače finskou hudbou inspirovanou Kalevalou od klasiky přelomu 19. a 20. století až do současnosti. Večer doprovodí četné hudební ukázky.

Projekce: Filmy inspirované Kalevalou

12. 3. 19:00    Kino Evald (Národní 28, Praha 1)        Nefritový válečník

20. 3. 19:00    Kino Evald (Národní 28, Praha 1)        Sampo

26. 3. 19:00    Kino Evald (Národní 28, Praha 1)        Doba železná

Promítané filmy jsou adaptacemi Kalevaly nebo z ní čerpají výraznou inspiraci. Na plátně kina Evald se objeví legendární finsko-sovětský snímek Sampo (1959, r. Alexandr Ptuško), část proslulé televizní série Doba železná (Rauta-aika, 1982, r. Kalle Holmberg), která zobrazuje soupeření kalevalských hrdinů o Pannu Pohjolanku, a z moderní kinematografie pak snímek Nefritový válečník (Jadesoturi, 2006, r. Antti-Jussi Annila), jenž kombinuje kalevalskou látku s dálnovýchodními legendami.

Vernisáž výstavy Kalevala v obrazech

19. 3. 18:30    Filozofická fakulta UK (Nám. J. Palacha 2, Praha), přízemí

Výstava mapuje finskou lidovou slovesnost, vznik Kalevaly a její vliv na finské umění.

Večer finské lyriky

30. 3. 19:00    Kavárna Liberál (Heřmanova 6, Praha 7)

Výbor z finské lyrické „ženské“ poezie vydal Elias Lönnrot v Kanteletar, u nás méně známé „sestřičce“ Kalevaly. Večer finské lyriky zahrnující četbu básní z Kanteletar s hudebním doprovodem doplní festival o ženskou linii finské. Úvodní slovo k finské lidové lyrice pronese Viola Parente-Čapková, na klavír bude během večera hrát Silvie Morasten.