Dr. Hartlová z Ústavu germánských studií FF UK získala švédský královský Řád polární hvězdy

Překladatelka a dlouholetá propagátorka švédské kultury a především literatury PhDr. Dagmar Hartlová ocenění obdržela na základě rozhodnutí švédského krále Karla XVI. Gustava. Řád polární hvězdy, členství první třídy, převzala 3. prosince 2014 v rezidenci švédského velvyslanectví z rukou velvyslankyně Anniky Jagander. Prestižní ocenění získala na základě zásluh o Švédsko a švédskou kulturu.

Ceremoniálu byla vedle zástupců švédského diplomatického sboru přítomna mimo jiných Helena Kadečková, zakladatelka katedry skandinavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a dvě desítky překladatelů ze švédštiny, kteří jsou téměř bez výjimky bývalými nebo současnými studenty Dagmar Hartlové.

rad2Dagmar Hartlová vystudovala angličtinu a švédštinu na Filozofické fakultě UK, kde rovněž získala doktorát. Od roku 1989 na FF UK přednáší moderní švédskou literaturu.

Řád Polární hvězdy byl zaveden ve Švédsku roku 1748 a je oceněním za zvláštní zásluhy. V současnosti se uděluje členům královské rodiny, cizím státním příslušníkům a občanům bez státní příslušnosti.

Dagmar Hartlová je v moderní době teprve druhým českým nositelem tohoto významného ocenění. Nositelem řádu je také brigádní generál Jiří Verner.

Celá zpráva: Překladatelka a skandinavistka Dagmar Hartlová získala Řád polární hvězdy [Embassy of Sweden, 4. prosince 2014]

foto: Martina Storek
na smínku Dagmar Hartlová spolu s velvyslankyní Annikou Jagander