Filozofická fakulta UK se poprvé představila na Festivalu fantazie

FF UK se letos zúčastnila chotěbořského Festivalu fantazie, největšího českého festivalu popkultury (zejména sci-fi, fantasy a hororu). Letošní, 19. ročník probíhá od 27. 6. do 6. 7. 2014.

Na stánku Filozofické fakulty UK si pod vedením Martiny Šímové a Jiřího Dyndy mohli zájemci vyzkoušet luštění textů psaných řeckou alfabetou, hebrejským písmem, starogermánskými runami či původní cyrilicí. Další úkoly ozřejmovaly například příbuznosti mezi indoevropskými jazyky či odchylný hláskový vývoj angličtiny a němčiny.

Filozofická fakulta UK nabídla návštěvníkům festivalu také čtyři přednášky. Jan Kozák promluvil o spojitostech mezi dílem J. R. R. Tolkiena a severskou mytologií a představil základní rysy staroseverské poezie. Posluchači si mohli vytvořit i vlastní staroseverskou hádanku a předložit ji ostatním k rozluštění. Daniel Soukup objasnil, jak se J. R. R. Tolkien ve své tvorbě inspiroval staroanglickou literaturou, a srovnal podoby moci a útlaku ve třech moderních antiutopických románech.

Filozofická fakulta UK se Festivalu fantazie zúčastnila pod hlavičkou MatFFyz Expo ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou UK.

Více informací o prezentaci MFF UK na Festivalu fantazie v článku MATFFYZ Expo plné inspirace [mff.cuni.cz, 11. července 2014].