Nový objev českých egyptologů v archeologické koncesi v Abúsíru

Archeologické práce Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pokračují od března tohoto roku v jižní části jeho archeologické koncese v Abúsíru nedaleko Káhiry.

Práce se v současnosti zaměřují zejména na zpracování unikátních archeologických souborů z uplynulého roku. Vrcholem loňské sezony byl objev mastaby lékaře Horního a Dolního Egypta, Šepseskafancha. Tento výzkum byl odborným magazínem Heritage Daily vyhlášen šestým nejvýznamnějším světovým archeologickým objevem roku 2013.

Zapečetěný sarkofág hodnostáře z doby 2. poloviny 5. dynastie (foto © Martin Frouz, archiv ČEgÚ FF UK).

Zapečetěný sarkofág hodnostáře z doby 2. poloviny 5. dynastie (foto © Martin Frouz, archiv ČEgÚ FF UK).

Vedle toho pokračovaly i menší odkryvné práce v podzemí přilehlých hrobek. V jedné šachtě byla objevena nedotčená pohřební komora vysokého hodnostáře z doby 2. poloviny 5. dynastie, jehož jméno se však zatím nepodařilo určit. Místnosti dominuje velký vápencový sarkofág, na jehož jižním konci stály v dřevěné skříňce celkem čtyři kamenné nádoby (kanopy) na uložení mumifikovaných vnitřních orgánů.

Pohřební komora a zapečetěný sarkofág byly za přísných bezpečnostních podmínek ve spolupráci s představiteli egyptského Ministerstva pro památky a jeho pracovníky ze sakkárského inspektorátu 19. 3. 2014 otevřeny a byl zahájen výzkum. Uvnitř sarkofágu ležel v natažené poloze starší muž s četnými ozdobami z fajánse a s holí, odznakem svého postavení. Jeho tělo vykazuje stopy mumifikace a bude v dalších týdnech analyzováno odborníky z Národního muzea v Praze. Neporušený skelet je vítaným příspěvkem ke zkoumání antropologie a životních podmínek obyvatel tehdejšího hlavního města Memfidy ve 3. tis. př. Kr. Nepochybně se jednalo o významného člena rodiny královských úředníků, z nichž jeden měl dokonce za manželku královskou dceru Šeretnebtej (její hrobku nalezl ústav v blízkém sousedství současného objevu již v roce 2012).

K objevu došlo v komplexu vysoce postaveného hodnostáře Nefera, který žil ve 24. stol. př. Kr. Výzkum této části archeologické koncese na jižním okraji Abúsíru není ještě zcela dokončen, a proto lze i do budoucna očekávat další objevy. Česká egyptologie, kterou v posledních letech postihuje zásadní omezování finančních prostředků, tak stále dokazuje, že patří ke světové špičce.