Výtvarník Shaun Peterson se poprvé představí v České republice

Ve středu 9. října 2013 v rámci vědecké konference Revitalizace, zachování a utváření kulturní identity nativních amerických indiánů vystoupí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze sališský umělec z oblasti amerického Severozápadu Shaun Peterson, který je jednou z klíčových osobností v procesu znovuoživení sališského umění. Konferenci pořádá Ústav etnologie Filozofické fakulty UK za podpory Amerického velvyslanectví v Praze a společnosti Copy General.

V rámci konference bude 9. října 2013 v 18:30 v Galerii pod schody (Celetná 20, Praha 1) zahájena i výstava uměleckých objektů a fotografií Shauna Petersona s názvem Emerging from a Shadow. Svá díla představí na vernisáži sám autor.

Další příležitost k setkání s umělcem nabídne workshop v Náprstkově muzeu, který se uskuteční ve čtvrtek 10. října 2013 od 16:30 a kde budou představeny řezbářské postupy Sališů.

„Peterson návštěvníky seznámí s tradičními indiánskými kompozicemi, koncepty, postupy a motivy sališského nativního umění, které ve své tvorbě rozvíjí prostřednictvím nových technologií a materiálů. Jeho dílo je charakteristické nejenom návratem k sališským výtvarným tradicím, ale zdůrazňuje také kontinuitu tří typických prvků nativního umění amerického Severozápadu – formální dokonalost, symbolické poselství a výrazovou expresi,“ říká jedna z organizátorek, kulturní antropoložka a historička umění dr. Barbora Půtová.

Všechny akce jsou otevřeny pro veřejnost a vstup na ně je zdarma.

Shaun Peterson (*1975) jako příslušník kmene Puyallup nese jméno Qwalsius. Svou uměleckou dráhu zahájil pod vedením slavných mentorů, kteří se věnovali umění amerického severozápadního pobřeží – Steva Browna, Grega Colfaxe a Lorena Whitea. Jeho raná díla byla založena na grafice, malbě a dřevěných plastikách inspirovaných tradičními příběhy a rituálními předměty Pobřežních Sališů (např. chrastítka nebo ruční bubínky).

V roce 2000 začal Shaun pracovat s pískovaným sklem spojeným s ručně vyřezávanými cedrovými deskami. V následujících letech zapojil do své tvorby také další materiály. V současnosti pracuje se smíšenými médii – spojuje tradiční materiály, červený a žlutý cedr, s moderními, jako jsou sklo, hliník a ocel. Ve své tvorbě využívá také digitální tisk a grafické programy. Základem tvorby ve všech médiích jsou však stále nákresy tužkou na papír.

Mezníkem v Shaunově kariéře byla instalace tzv. welcome figure v Tacomě, hlavním městě kmene Puyallup. Jedná se o ženskou postavu vysokou 24 stop, která je vytesána z červeného cedru s vnitřní ocelovou oporou. Tento postup tvorby použil Shaun vůbec poprvé.

Dnes Shaun pokračuje ve zkoumání dalších možností využití výtvarné tradice a věří, že stejně jako jeho kolegové ze severních kmenů severozápadního pobřeží dokáže využít nových potenciálů. Tvorbou chce oslavit minulost svého kmene a zároveň ctít přítomnost prostřednictvím výběru témat a využití nových médií a materiálů.

Kontaktní osoba pro média:

Mgr. Ing. Jana Kučerová (koordinátorka vnějších vztahů FF UK)

e-mail: jana.kucerova@ff.cuni.cz, tel.: +420 221 619 822

Ke stažení:

Tisková zpráva (.doc), Tisková zpráva (PDF)

Shaun Peterson (soukromý archiv Shauna Petersona)

Praha 7. 10. 2013

pr@ff.cuni.cz