Korejská kultura má v Praze nové výukové centrum

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze otevře ve Šporkově paláci (Hybernská 3, Praha 1) nové centrum korejštiny a korejské kultury King Sejong Institute Praha. Otevření centra, které se uskuteční v pondělí 23. září 2013 v 17.30 hodin, bude přítomen velvyslanec Korejské republiky j.e. Moon Hayong.

King Sejong Institute je pojmenován po králi Sejongovi Velikém, který v 15. století vytvořil originální korejské písmo, a přispěl tak k šíření vzdělání po celé zemi. Institut je z velké části financován vládou Korejské republiky a má dnes více než 110 poboček po celém světě. Jeho hlavním cílem je rozvíjet vzájemnou kulturní výměnu a rozšířit užívání korejštiny jako druhého nebo dalšího cizího jazyka, a tím rozvinout celosvětové povědomí o Koreji, její kultuře a jazyku.

Na Filozofické fakultě UK v Praze má obor koreanistika dlouholetou tradici. Korejský jazyk, dějiny a literatura se zde vyučují již od roku 1950.

Po dlouhých přípravách jsme velmi rádi, že se nám podařilo otevřít Institut podle plánu, a již se těšíme na naše budoucí studenty,“ uvádí ředitelka Institutu Blanka Ferklová, Ph.D.

King Sejong Institute byl v Korejské republice založen v roce 2007. Od té doby bylo naším přáním založit podobnou instituci také v České republice. Tehdy však nebyl ještě takový zájem o korejskou kulturu a jazyk, jaký registrujeme dnes,“ dodává Mgr. Štěpánka Horáková, která vyučuje korejštinu na Filozofické fakultě UK.

Nárůst zájmu o korejštinu a korejskou kulturu vyvolává vlna korejské populární hudby, obliba asijských filmů a seriálů a dostupnost velkého množství zdrojů prostřednictvím internetu. Mnoho Korejců také v současnosti přichází do České republiky za studiem a prací, a tak se množství českých občanů setkává s korejštinou a korejskou kulturou v každodenním životě. K zájmu o tuto kulturu přispívá v neposlední řadě i cestovatelská zkušenost řady Čechů, které krása Koreje zaujala natolik, že se rozhodli dozvědět se o ní více.

Tomuto trendu odpovídá i zvyšující se zájem o studium daného oboru na Filozofické fakultě UK. Fakulta tak velmi vítá další možnost nabídnout kvalifikovanou výuku korejštiny a korejské kultury, a to jak pro své studenty a uchazeče o studium, tak pro širokou veřejnost.

Kontaktní osoba:

Mgr. Ing. Jana Kučerová (koordinátorka vnějších vztahů FF UK)

e-mail: jana.kucerova@ff.cuni.cz, tel.: +420 221 619 822

Ke stažení:

Tisková zpráva (.doc), Tisková zpráva (PDF)

Předávání základních listin poboček King Sejong Institute v červenci letošního roku v Soulu. Listinu pro založení Institutu v Praze převzala ředitelka Českého centra v Soulu paní Mgr. Michaela Lee (na fotografii nahoře druhá zprava), (zdroj: Velvyslanectví České republiky v Korejské republice)

Praha 23. 9. 2013

pr@ff.cuni.cz