Kulatý stůl Demokracie a lidská práva v jihovýchodní Asii za přítomnosti Jeho Svatosti dalajlamy

V sobotu 10. prosince 2011 zavítá do Prahy na pozvání Václava Havla a Nadace Forum 2000 nejvyšší duchovní představitel Tibetu Jeho Svatost dalajlama. V neděli 11. prosince 2011 proběhne od 10.00 do 12.00 hod ve velké aule Filozofické fakulty UK kulatý stůl Demokracie a lidská práva v jihovýchodní Asii: Rok od prázdné židle v Oslu připomínající roční výročí udělení Nobelovy ceny míru přednímu čínskému disidentovi Liu Xiaobo.

Tato akce volně navazuje na konferenci „Mír, demokracie a lidská práva v Asii“, kterou jsme uspořádali v roce 2009 a jíž se tehdy kromě dalajlamy účastnilo několik dalších nositelů Nobelovy ceny míru a řada významných odborníků a aktivistů,“ říká ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý.

Hlavním tématem kulatého stolu bude problematika současného stavu demokracie a lidských práv v jihovýchodní Asii. Kromě Jeho Svatosti dalajlamy svou účast na debatě potvrdila íránská nositelka Nobelovy ceny míru Shirin Ebadi, poslední žijící spoluautor Všeobecné deklarace lidských práv, 93letý Stéphane Hessel z Francie, přední čínský disident, výzkumník Harvardské univerzity a prezident Iniciativ pro Čínu Jianli Yang a bývalý prezident ČR Václav Havel. Diskuse, která proběhne v angličtině, je určena zvaným hostům, její přímý přenos je možno sledovat on-line na webových stránkách Nadace Fora 2000 v sekci Web TV.

Pro širokou veřejnost přichystala Nadace Forum 2000 v neděli 11. prosince od 13:30 v pražském Kongresovém centru přednášku Jeho Svatosti dalajlamy „Hledání štěstí v nejistém světě“. Vstupenky na tuto akci v ceně 300,- Kč, která bude konsekutivně tlumočena do češtiny, jsou k dostání v síti Ticketpro od 28. listopadu. Výtěžek z akce bude použit na podporu školy Gyalten v Tibetu prostřednictvím občanského sdružení M.O.S.T.

V pondělí 12. prosince proběhne tisková konference s Jeho Svatostí dalajlamou.

Pro více informací o kulatém stolu, přednášce Jeho Svatosti a sledování všech tří akcí v přímém přenosu on-line navštivte webové stránky

Nadace Fora 2000.

V Praze dne 28.11.2011

pr@ff.cuni.cz