Je Irsko globální vesnicí? – Tisková zpráva

Praha, 14. července 2005Ve dnech 24.-28. července 2005 proběhne na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze konference Mezinárodní asociace pro studium irských literatur (IASIL). Sejde se zde přes 300 delegátů z několika desítek zemí, aby z pohledu literatury a kultury debatovali o pozici Irska tváří v tvář globalizačním tlakům. Konferenci pořádá Kabinet irských studií při Ústavu anglistiky a amerikanistiky FF UK, koná se pod záštitou primátora hl. m. Prahy, MUDr. Pavla Béma a děkana Filozofické fakulty UK, prof. Jaroslava Vacka.IASIL je největší světovou organizací sdružující badatele v oblasti irské literatury a kultury ze všech kontinentů. Výroční konference se konají každý rok v jiné zemi, pravidelně jsou podporovány vládami a vyslanectvími mnoha států a stojí také v popředí zájmu médií. Mezi delegáty nechybí i významní spisovatelé, filmoví tvůrci, divadelníci či novináři. Konference se vůbec poprvé odehraje na území ČR; organizuje ji Filozofická fakulta UK, která jako jediná v republice nabízí ucelený program irských studií.Jedním z vrcholů konference bude debata o současném irském divadle v evropském kontextu. Pozvání přijali režisérka Lynne Parker (Rough Magic Theatre), divadelní ředitel Jason Byrne (Loose Canon Theatre), dramatik a herec Billy Roche a divadelní kritička Karen Fricker (šéfredaktorka časopisu Irish Theatre Magazine). Debata si klade za cíl zkoumat obrovskou popularitu, které se irské drama momentálně ve světě těší, srovnat podmínky práce dramatiků, herců a ostatních divadelníků v různých kulturních kontextech, a v neposlední řadě poskytnout příležitost české veřejnosti klást otázky čtyřem významným představitelům soudobého irského divadla. Tato debata – uspořádaná ve spolupráci s pražským Divadelním ústavem a Národním divadlem – se bude konat dne 27. července 2005 v 19.00 na hlavní budově Filozofické fakulty UK (Nám. J. Palacha 2, Praha 1), místnost č. 131.Čeští čtenáři se v rámci konference budou také moci seznámit s dílem významného severoirského prozaika Glenna Pattersona, který bude číst ze svých nejnovějších prací a hovořit o postavení spisovatele žijícího vprostřed letitého násilného konfliktu. Glenn Patterson je autorem pěti románů (poslední z nich je příběh ze současného Belfastu nazvaný That Which Was, 2004) a držitelem řady prestižních ocenění, např. Rooneyho ceny za irskou literaturu. Čtení se koná v pondělí 25. července v 19.00 na Právnické fakultě UK (Nám. Curieových 7, Praha 1).Jednacím jazykem konference je angličtina. Veškeré přednášky a panelové diskuse se budou odehrávat v hlavní budově Filozofické fakulty UK, Náměstí Jana Palacha 2, Praha 1.Konference byla podpořena irskou vládou (Culture Ireland a Irské velvyslanectví v ČR), Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Britskou radou, Britským velvyslanectvím v ČR a australskou vládou (Austrade).Podrobné informace o asociaci IASIL i o pražské konferenci jsou k dispozici na webových stránkách www.iasil.org. Zde najdete také detailní program celé konference.Pro další informace prosím kontaktujte:Ondřej Pilný, PhD.
Vedoucí Kabinetu irských studií Ústavu anglistiky a amerikanistiky FF UK
J. Palacha 2, Praha 1, 116 38