Objektivem Lumíra Jisla: Mongolsko 1957–1963

Nekomerční výstava fotografií významného českého archeologa, které pořídil na svých vědeckých expedicích do Mongolska v padesátých a šedesátých letech minulého století. Kvůli jeho předčasné smrti byla většina fotografií uložena nedotčena v jeho soukromém archivu, který nyní rodina poprvé po téměř padesáti letech poskytla k veřejné prezentaci. Výstavu, jejímiž autory jsou doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc. (ÚR FF MU v Brně) a Mgr. Veronika Kapišovská, PhDr. (ÚJCA FF UK v Praze) pořádá Historický ústav Mongolské akademie věd ve spolupráci s Dzanabazarovým muzeem výtvarných umění v Ulánbátaru. Záštitu převzala velvyslankyně České republiky PhDr. Ivana Grollová.

Vernisáž proběhne v Ulánbátaru v prostorách Dzanabadzarova muzea výtvarných umění dne 13. srpna 2014 a následně v Praze v prostorách DOXu dne 4.9.2014. Vystaveno bude 108+1 fotografií, převážně barevných. Snímky zachycují dobové reálie, výjevy z buddhistických klášterů (výrazně poničených po represích ve 30. letech, nyní aktivně obnovovaných), ale i každodenního života v Ulánbátaru a dalších míst centrálního a severovýchodního Mongolska. K výstavě byl vydán barevný katalog v mongolštině a angličtině.

Podrobnosti události

Začátek události
4. 9. 2014 0:00
Poupětova 1, Praha 7 (Centrum současného umění DOX)