Hranice, migrace a otázky identity v dnešní Evropě: úvodní konference Patricka Weila

V roce 2016 se rámci podpory diskuze na společenská témata podpořené programem Fonds d’Alembert Francouzské velvyslanectví a Francouzské instituty v České republice, v Rakousku a v Maďarsku věnují problematice otázky mobility, hranic a identity v dnešní Evropě. Tato problematika bude předmětem přednášek a debat vedených nejlepšími odborníky na tyto otázky a bude se odehrávat v hlavních městech všech partnerských zemí.

Debata o společenských tématech

Na pozvání Francouzských institutů v České republice, v Rakousku a v Maďarsku a ve spolupráci s Filozofickou fakultou v Praze, přednese eminentní francouzský sociolog Patrick Weil zahajovací přednášku cyklu „Fonds d’Alembert“ nazvaného „Hranice, migrace a otázky identity v dnešní Evropě“.

Patrick Weil v současné době zastává pozici vedoucího výzkumu v CNRS v Ústavu pro sociální dějiny Sorbonny Paris I. Ve svých pracích se zabývá historií přistěhovalctví ve Francii.
V letech 1981-82 zastával funkci vedoucího kabinetu státního tajemníka pro imigraci a v roce 1997 ho premiér Lionel Jospin pověřil vypracováním reformy legistlativy týkající se národnosti a imigrace. V letech 1996 až 2002 byl rovněž členem Vysoké rady pro integraci.

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM AKCÍ

11. února 2016, 18:30: Zahajovací konference Patricka Weila: Historie slov: občanství, národnost a identita.

Místo konání: Francouzské velvyslanectví v Praze.

Simultánní tlumočení příspěvků do češtiny a francouzštiny zajištěno.

Vstup zdarma a výhradně na rezervaci: katarina.hornackova@ifp.cz

9. března 2016: Literární setkání Abnousse Shlamani – Aïat Fayez: Identita(y),

Místo konání: Knihovna Václava Havla (bude potvrzeno)

29. března 2016: Přednáška / Diskuze: Catherine Wihtol de Wenden: Porozumět migrační krizi. Lidská práva versus státní suverenita?

Místo konání: Kino 35, Francouzský institut v Praze.

11. října 2016: Přednáška / Diskuze: Alexandre Adler – Michel Foucher: Co je to hranice? Od fyzické ke kulturní geografii.

Místo konání:  Filozofická fakulta UK.

29. listopadu 2016: Setkání / Umělecká performance: Jonathan Rescigno – Markus Oberndorfer

Místo konání: Národní galerie (bude potvrzeno).

Podrobnosti události

Začátek události
11. 2. 2016 18:30
Místo konání