Debata na téma: Hrozí východu Ukrajiny podněsterský scénář?

Studentský spolek pro soudobé dějiny východní Evropy si Vás dovoluje pozvat na svou druhou besedu na téma

Hrozí východu Ukrajiny podněsterský scénář?
Podněstří je separatistický stát v Moldavsku. V 90. letech zde došlo k jednostrannému vyhlášení nezávislosti a vypukl ozbrojený konflikt. Podněsterští separatisté podporovaní Ruskem vyjednávají s moldavskou vládou o různých druzích územního uspořádání, stažení těžké vojenské techniky, statusu ruského jazyka a občas došlo k porušení příměří a znovu propukly boje. Rusko vyvíjí nátlak na vládu v hlavním městě. Zní to povědomě?

Jaký vývoj můžeme očekávat v Luhanské a Doněcké lidové republice? Vrátí se zpět do jednotného státu se zbytkem Ukrajiny, utvoří samostatné „nezávislé“ státy, stanou se dalšími exklávami Ruska či bude současný stav trvat desítky let (jako v případě zamrzlého konfliktu v Podněstří)? Pojďte o tom diskutovat s našimi hosty: Slavomírem Horákem, Emilem Souleimanovem a Vladimírem Šálem.

Beseda se bude konat v úterý 17. 3. 2015 v 17:30 v posluchárně č. 301 (3. patro) v hlavní budově FF UK na náměstí Jana Palacha.

Nejdříve bude promítnut film Pevnost českých tvůrců Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše z r. 2012, který zobrazuje politickou i společenskou situaci v současném Podněstří a vyhrál kategorii Nejlepší český dokument roku 2012 na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Film má 70 minut, poté bude následovat krátká pauza a samotná debata.

Podrobnosti události

Začátek události
17. 3. 2015 17:30
nám. Jana Palacha 2, místnost č. 301, 3. patro