Ústav etnologie FF UK bude koordinovat mezinárodní výzkumný projekt „Kulturní dědictví v evropských regionech zasažených depopulací“

V letošní výzvě „Cultural Heritage, Society & Ethics“ získal tým badatelů z FF UK podporu svého projektu od evropské síťe „Joint Programming Initiative on Cultural Heritage and Global Change“. Tříletý mezinárodní výzkumný projekt se zaměří na historické i aktuální souvislosti depopulace, ale také na ambice či potenciál jednotlivých regionů.

Součástí vědecko-výzkumného týmu, který bude projekt řešit na FF UK, je doc. Lenka Jakoubková Budilová, doc. Jan Horský, doc. Petr Janeček, doc. Ivan Murina a Kateřina Churtajeva. Projekt vědců z FF UK je jediný český projekt a zároveň jediný zástupce regionu střední a východní Evropy, který v konkurenci 62 projektů uspěl.

Český tým bude také koordinovat celou mezinárodní spolupráci, která zahrnuje badatelská pracoviště z Litvy (Kaunas University of Technology) a Velké Británie (University of the Highlands and Islands). Výzkumníci se zaměří na úpadek a potenciál evropských periferních oblastí a možnosti udržitelnosti jejich kulturního dědictví.

Jak uvádí doc. Lenka Jakoubková Budilová z Ústavu etnologie FF UK: „Úspěch projektu ukazuje, že depopulace je považována za jednu z velkých výzev současné Evropy. Dopady vylidňování na hmotné i nehmotné kulturní dědictví, ale i kvalitu života v daných regionech, jsou aktuální nejen v Sudetech, ale například také na odlehlých ostrovech v Atlantiku či v historických městech Pobaltí. Náš výzkumný projekt je proto zaměřen výrazně komparativně, aby dokázal odkrýt potenciál a možnosti různých oblastí s podobnými problémy“.

Za českou stranu budou badatelé zkoumat oblasti Sudet, kde v posledních 150 letech docházelo k výrazným demografickým proměnám. Odsuny německého obyvatelstva, industrializace a urbanizace, poválečné dosídlování některých oblastí či demografické proměny v 90. letech 20. století přitom v různých lokalitách vedly k různým výsledkům.

Britským partnerem ve výzkumném týmu je Institute for Northern Studies, který se zabývá kulturním dědictvím a současnými sociálními procesy na skotské Vysočině a na skotských ostrovech (Hebridy, Orkneje, Shetlandy). Výzkumníci se zaměří na dopady depopulace, stejně jako na projekty na podporu kulturního dědictví na Shetlandských ostrovech, které se snaží přilákat nové obyvatele a usilují o rozvoj životaschopného lokálního společenství.

Litevská část projektu se bude věnovat proměnám identity i narativů týkajících se kulturního dědictví ve městě Kaunas souvisejících mimo jiné s kandidaturou města na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Proto se zaměří také na meziválečnou modernistickou architekturu.

Projekt propojuje nejen zmíněné tři výzkumné instituce z oblasti etnologie, kulturní antropologie a dějin architektury, ale také dalších osm spolupracujících partnerů. V České republice je to Královéhradecký kraj a Agentura pro rozvoj Broumovska, které se dlouhodobě zaměřují na rozvoj daného regionu.

Více o výsledcích projektové výzvy naleznete zde.


Související články