Blíží se Festival fantazie: FF UK zve na přednášky sociologů a religionistů

Na největším domácím festivalu popkultury, který bude probíhat v Chotěboři od 29. června do 9. července, zazní přednášky odborníků tří fakult Univerzity Karlovy: Matematicko-fyzikální, Filozofické a Fakulty tělesné výchovy a sportu. Ve dnech 4.–5. 7. bude možné vyzkoušet si výukovou hru Vnitřní pohraničí ze série Československo 38–89, na jejímž vývoji se podílejí MFF a FF UK a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR.

FF UK se do programu Festivalu fantazie zapojila v roce 2014, a to v programové linii MatFFyzExpo ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou UK.

Přednášky FF UK:

BONUS LEVEL: obtížnost ve hrách | Filip Rybín| sobota 1. 7. | 13:00
Kam směřuje vývoj počítačových her z hlediska jejich přístupnosti a komplexnosti? Jak moc je umírání v Dark Souls frustrující? Kolikrát autor přednášky zemřel v Bloodborne a kam zmizely cheaty? Tato přednáška nemá ambice zodpovědět všechny tyto otázky, ale mohla by být alespoň trochu zábavná.
Nadělat známky: inovace na Zeměploše | Lenka Chudomelová, Renáta Topinková | pondělí 3. 7. | 15:00
Pouze na Zeměploše se podařilo obnovit poštu a udržet ji v chodu. Šlo o zázrak, nebo o jev vysvětlitelný vědeckou teorií? Díky komu se šíří inovace v Ankh-Morporku?
Jediný příspěvek sponzorovaný lordem Vetinarim.  Přednášejí nevídaní akademikové.
Symbolické sny mezopotámských příběhů | Petra Loulová | pondělí 3. 7. | 14:00
U hrdinů mýtů prostě nic nefunguje normálně. Sen kdejakého Mezopotámce mohl být kletbou i tajemnou šifrou, ale nebozí (skoro)bozi to měli ještě horší. Co jejich sny sdělovaly? Najdou si kamaráda a porazí obra? Svrhne je naštvaná přítelkyně do podsvětí? Normální člověk radši věští z ovčích jater!
Sociální konstrukce STAR WARS | Jakub Ráliš | pondělí 3. 7. | 14:00
Prezentuje Galaktické Impérium skutečně pouze zlo? Jsou Stormtroopeři jen zlými vojáky Impéria (i přes jejich cool brnění), nebo jsou snad i něčím víc? Černo-bílý vesmír Star Wars rozdělený pouze na „TY“ hodné Rebely a „TO“ zlé Impérium.
Zažít totalitu | Lukáš Truxa | pondělí 3. 7. | 13:00
Lze dnes zažít totalitu a nepodporovat přitom zrádnou Eastasii? Proč bychom to vůbec měli chtít? Může nám to něco přinést? A co s tím má společného roleplaying? Odpovědi na tyto (a mnohé další) palčivé otázky západního imperialismu vám přinese příspěvek pracovníka Ministerstva pravdy.
Stargate a spol.: bozi a mimozemšťané | Jiří Karban | středa 5. 7. | 19:00
Analýza moderní „mytologie“, jež chápe starověké bohy s jejich magií jako mimozemské inženýry s vyspělou technologií. Podíváme se na zrod a vývoj tohoto fenoménu od Lovecrafta přes Dänikena a jeho proměny ve filmovém a videoherním světě (Stargate, Dr. Who, Prometheus, Mass Effect…)
Homosexuální harašení boha Sutecha | Evžen Šíma | středa 5. 7. | 21:00
Egyptským bohem chaosu, pouště a síly byl vztekloun Sutech. Jeho agresivita a sexuální apetit se vyrovnaly snad jen touze po vládě. Proto zabil svého bratra Usira a pokusil se znásilnit jeho syna Hora. Byl však Sutech gay? Jak se na to dívali Egypťané? Skoro vše o mytologii a sexualitě Egypta!
Deskové hry a mytologie | Jarmila Grimmová | čtvrtek 6. 7. | 13:00
Deskové hry mají daleko delší historii než středověké šachy. Různé hry se hrály od Egypta přes Mezopotámii, Indii až do Japonska a ještě dál. Deskovou hru nebo v kostky hráli nezřídka i hrdinové eposů. O co všechno ale můžete ve hře přijít, když jste bůh? Zjistíme to letem starověkým a mytologickým světem.
Čarodějnice v popkultuře | Kateřina Hlaváčová | čtvrtek 6. 7. | 15:00
Interpretace zobrazení postavy čarodějnice v popkultuře. Podíváme se na rozdíl mezi patriarchálním („zlou čarodějnicí“) a matriarchálním („hodnou čarodějkou“ často ve spojení s přírodou) pojetím čarodějnice a na její vývoj ve filmovém prostředí.
Pero mocnější meče | Eva Kyselá | čtvrtek 6. 7. | 19:00
Jakou moc má ten, kdo vládne slovem? Přepsat dějiny, tvořit budoucnost, rozehrát přítomné konflikty. Stvořit bohy, krále, zločince i chudáky. Přesvědčit vás, že na to má právo, a připravit vás o sny. Autor, král či úředník, všichni vládnou slovem. A všichni jsou slovem ovládáni.

Přednášky MFF UK:

Velký bratr tě vidí! | neděle 2. 7.
Umělá inteligence v 21. století | pondělí 3. 7.
Jak oživit mamuta – vše o editaci genomu | úterý 4. 7.
3D grafika – realistický rendering | úterý 4. 7.
Poutavé a užitečné světélkování | úterý 4. 7.
Zvednout planetární štíty! | středa 5. 7.
Deset deka vědy, prosím! | středa 5. 7.
Magnetická rezonance atomových jader | čtvrtek 6. 7.
Jak se dělá vakuum | čtvrtek 6. 7.
A piece of cake | pátek 7. 7.
Jak napálit matfyzáka | pátek 7. 7.
Změna klimatu – fámy a realita | sobota 8. 7.

Stánky MFF UK:

Robotický operační systém a droni | 30. 6. – 1. 7.
Sci-fyzika | 30. 6. – 1. 7.
GameDev Lab @ Matfyz | 1.–3. 7.
Výukové larpy | 4.–5. 7.
Československo 38–89: Vnitřní pohraničí | 4.–5. 7.

Stánek FTVS UK:

Tělesná kondice a zdatnost | 3.–4. 7.