Vychází první díl korespondence Karla Havlíčka

Po čtyřsvazkové kritické edici korespondence Boženy Němcové, oceněné roku 2008 cenou Magnesia Litera za nakladatelský počin, vycházejí knižně dopisy další klíčové osobnosti české kultury 19. století, Karla Havlíčka Borovského. Jedná se o první kompletní kritické vydání Havlíčkovy korespondence, která odkrývá významnou část odkazu tohoto předního českého novináře, básníka, politika a organizátora národního života.

První z plánovaných šesti svazků, čítající 134 dopisů, zahrnuje veškerou dnes známou odeslanou i přijatou Havlíčkovu korespondenci do konce roku 1842, tedy do doby Havlíčkova odjezdu do Ruska. Budoucí autor Tyrolských elegiíKřtu svatého Vladimíra v nich vystupuje jako sebevědomý student, který promýšlí své budoucí povolání s cílevědomou snahou o službu národu. Jádro prvního svazku tvoří Havlíčkovy listy rodičům, především z pražských filozofických a teologických studií, v menší míře je zastoupena korespondence se spolužáky a s úřady. Z větší části byly tyto rané dopisy psány německy: v edici jsou zařazeny v novém překladu do češtiny, pořízeném pro účely této edice, nicméně v poznámkovém aparátu je k dispozici i originál. Svazek otevírají úvodní studie o historii vydávaní Havlíčkovy korespondence, o způsobu překládaní německy psaných dopisů a o Havlíčkově mládí. Dopisy jsou doplněny věcnými vysvětlivkami, kalendáriem Havlíčkova života a obrazovou přílohou.

Edici připravil tým pracovníků a studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pod vedením doc. Roberta Adama. „Prostřednictvím analýzy Havlíčkovy korespondence přinášíme prohloubení poznání jazykové situace a politických poměrů v českých zemích v polovině 19. století. Chceme ukázat, že osobnost a dílo Karla Havlíčka má co říci i v současném českém kulturním prostoru,“ doplňuje doc. Adam.

Ukázka dopisu Karla Havlíčka. Zdroj Archiv FF UK.

Ukázka dopisu Karla Havlíčka. Zdroj: archiv FF UK.