Proběhne Mezinárodní den archeologie, jedna z nejúspěšnějších akcí FF UK pro veřejnost

V sobotu 15. 10. 2016 si na více než 40 místech České republiky budou návštěvníci moci vyzkoušet, jak vypadá terénní práce archeologa a jak žili lidé v různých obdobích historie. Workshopy pro děti i dospělé, přednášky i komentované prohlídky muzejních expozic, tematických výstav či běžně nepřístupných památek připravilo přes 50 českých institucí v čele s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Na zájemce čeká dokumentace pravěkého hrobu, odlévání antických nálezů či určování kosterních pozůstatků.

Mezinárodní den archeologie (MDA) vznikl ve Spojených státech roku 2011, odkud se rychle rozšířil do celého světa. Klade si za cíl představit veřejnosti archeologii jako dobrodružství a nechat ji nahlédnout do tajů pravěku a středověku. MDA je oslavou archeologie a nadšení z objevování.

„Archeologie je dobrodružná cesta do naší vlastní minulosti, která nám může hodně říci o nás samých. To je jeden z důvodů, proč Mezinárodní den archeologie každoročně přitáhne tisíce návštěvníků po celé republice. Poznáváme starověký Egypt, mytické Řecko nebo pravěké Čechy, a skrze to svůj vlastní příběh,“ říká organizátor MDA, dr. Pavel Titz z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty UK. „Letošní ročník bude rozsáhlejší než ty předchozí, přidávají se stále nové instituce a místa. Zájem o archeologii v Česku stoupá,“ dodává.

VÝBĚR PROGRAMU V PRAZE

→ Žijeme archeologií! Společný program pražských archeologických institucí, Filozofická fakulta UK.

Celetná 20, Praha 1, 10.00–16.00

• Práce archeologa v terénu: Terénní výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí. Archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem.
  • Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty z dob starého Řecka a Říma.
  • Keltská móda s možností vyzkoušet si oděvy a dozvědět se něco o starověké kosmetice. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků.
  • Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky, ražba keltských mincí.
  • Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku.
  • V 11.00, 13.00 a 15.00 Archeologické jednohubky (minipřednášky a projekce na zajímavá témata). V úvodu jednotlivých bloků se pomocí videomostů přeneseme na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko.
  • Ve 14.00 proběhne autogramiáda knih Jaroslava Bašty.
  • Od 13.00 do 15.00 pravěká hudební show v podání Altsteinzetliche Knochenklangbilder.

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Návštěvníci akce v Celetné ulici mohou následně zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem.

Náprstkovo muzeum (Praha 1, Betlémské náměstí, 10:00 – 16:00)

• Workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta. Staroegyptská mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské hry.
  • Od 10.00 do 15.30 přednáškový cyklus pro veřejnost o starověkém Egyptě a životě v antickém období. Program přednášek na denarcheologie.cz nebo www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum

Muzeum hlavního města Prahy (Hlavní budova na Florenci)

• Volný vstup do všech expozic.
  • V 10.00 a ve 14.00 komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku.

Rotunda sv. Václava (Praha 1, Malostranské náměstí)

• Od 13.00 do 16.30 komentované prohlídky zpřístupněné románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze.

Archeologický park Liboc (V domcích 29, 160 00 Praha 6 – Liboc)

• Od 14.00 do 18.00 tradiční Středověká slavnost. Ukázky středověkého šermu a scének ze života našich předků. Ukázky kovářského umění, možnost vyzkoušet si středověké zbraně i zbroj, střelbu z repliky historického luku, výrobu keramiky na hrnčířském kruhu, stříhání ovcí, tesání dřeva i tvoření ve výtvarných dílnách. K poslechu bude hrát středověká hudba a nebude chybět ani tradiční krmě a nápoje (dobové zelňáky, grilované maso, preclíky, koláčky či pivní speciál). Otevřen bude celý archeologický park, v němž jsou rekonstruovány výsledky archeologických výzkumů. Více na archaia.cz.

Labrys o.p.s. (Hloubětínská 16/11, Praha 9)

• Od 10.00 do 16.00 si především děti budou moci vyzkoušet postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů a zahrát si tematické hry.
  • Pro dospělé jsou připraveny zajímavé přednášky.

Akce probíhá po celé republice.

ScreenMaster-05-10-16-18-06-09

Český web akce:  www.denarcheologie.cz

Facebook: https://www.facebook.com/denarcheologie

Program Praha 2016

Kontakty pro média:

PhDr. Pavel Titz, Ph.D.

Ústav pro klasickou archeologii

Pavel.Titz@ff.cuni.cz

+420776800605

PhDr. Kamila Remišová Věšínová, Ph.D.

Ústav etnologie

kamila.remisova@ff.cuni.cz