Studentský lingvistický tým přivezl zlato z Mezinárodní lingvistické olympiády

Tým čtyř studentů středních škol získal jedno zlato, jeden bronz a jedno čestné uznání na Mezinárodní lingvistické olympiádě. Na světové kolo se účastníci kvalifikovali v České lingvistické olympiádě pořádané Ústavem českého jazyka a teorie komunikace FF UK ve spolupráci s Ústavem formální a aplikované lingvistiky MFF UK.

Mezinárodní lingvistická olympiáda je jedna z dvanácti světových vědeckých olympiád, v níž se každoročně utkají studentské týmy z celého světa. Letošní ročník se konal 25.–29. července v indickém Mysore a účastnilo se ho 31 zemí. Zlatou medaili v soutěži jednotlivců přivezl Jan Petr, student pražského Gymnázia Jana Keplera.

Český tým patří tradičně mezi nejlepší, za posledních pět let přivezl dvakrát zlato, jednou stříbro, třikrát bronz a dvakrát ocenění za nejlepší řešení. Reprezentanti jsou vybíráni v tříkolové České lingvistické olympiádě, kterou pořádá Filozofická fakultaMatematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. Tradičně se jí účastní kolem 1500 žáků a první 4 nejlepší řešitelé postupují na Mezinárodní lingvistickou olympiádu.

img1

Olympiáda se zaměřuje na lingvistiku a prověřuje primárně analytické myšlení studentů. Studenti například analyzují jazyková data z jim neznámých jazyků a snaží se pochopit, jak tento jazyk funguje. V soutěži se setkávají s náročnými jazyky z Papuy Nové Guiney, Afriky či historickými jazyky jako stará gruzínština.

Jeden z organizátorů, který český tým do Indie doprovázel, lingvista Vojtěch Diatka z FF UK doplňuje:

„V Indii soutěžilo přes 40 týmů, konkurence byla obrovská. Nejtvrdšími soupeři byli už tradičně Američané, Rusové a Bulhaři. Češi se ale postupně zlepšují a dostávají se mezi nejlepší řešitele, čímž narušují dlouholetou dominanci zmíněných týmů. Jednou z příčin našeho úspěchu je i to, že v České republice se studenti ve škole o svém rodném jazyku dozvědí mnohem více než ostatní národy, třeba Britové.

20160729_172301

kontakt pro média