Proběhne setkání na počest archeoložky Růženy Vackové

Protinacistická odbojářka Růžena Vacková byla jednou z prvních profesorek na FF UK. Setkání s autorkou biografického románu o Růženě Vackové a historiky se uskuteční v úterý 3. května od 18:00 ve Studentském klubu Celetná (Celetná 20).

Růžena Vacková byla jediným pedagogem, který se v roce 1948 odvážil jít na Hrad spolu se studenty podpořit prezidenta Beneše. V 50. letech byla odsouzena v politickém monstrprocesu k 22 letům vězení. Vytrvale odmítala amnestii režimu a svým spoluvězňům přednášela o archeologii. Její přednášky se dodnes zachovaly jako vězeňské motáky.

Jako hosté setkání vystoupí Milena Štráfeldová, autorka biografického románu o Růženě Vackové Trestankyně, historička Adéla Gjuričová a profesor Ústavu pro klasickou archeologii FF UK Jan Bouzek. Večerem bude provázet doc. Peter Pavúk, ředitel Ústavu pro klasickou archeologii FF UK. Úvodní slovo pronese doc. Mirjam Friedová, děkanka FF UK.

vackova_web