Na setkání s čínským disidentem Aj Wej-wejem přišlo přes tisíc diváků

V pátek 5. února zaplnily Velkou aulu FF UK stovky zájemců o diskusi s jedním z nejznámějších současných čínských umělců Aj Wej-wejem. Debatu pořádala Knihovna Václava Havla ve spolupráci s FF UK a Národní galerií v Praze, na jejíž pozvání Aj Wej-wej přijel do Prahy na dvoudenní návštěvu. Po skončení besedy zahájil svou výstavu Zvěrokruh instalovanou před Veletržním palácem Národní galerie v Praze.

Po úvodním slovu děkanky FF UK Mirjam Friedové zahájil setkání ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Za Národní galerii v Praze vystoupil její ředitel Jiří Fajt a za FF UK sinoložka Olga Lomová. Diskuse a dotazy z řad diváků byly zaměřeny nejen na Aj Wej-wejovu tvorbu, ale také na politickou a lidskoprávní situaci v dnešní Číně.

Besedu navštívilo mnoho významných hostů, mimo jiné americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Záznam debaty pořízený Českou televizí je k dispozici on-line v originále i v simultánně tlumočené verzi.

foto: archiv FF UK

Související: Aj Wej-wej: Umění musí klást otázky. Lidské hodnoty se vytrácejí [ceskatelevize.cz, 5. února 2016]