Druhý ročník festivalu Open Square proběhne už v sobotu 17. října

Čtyři instituce, jedno náměstí.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy,

Česká filharmonie,

Uměleckoprůmyslové museum v Praze a

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

pořádají

2. ročník festivalu Open Square

Koncerty, výstavy, hudební workshopy, divadla, komentovaná procházka urban walk, prezentace oborů FF UK, debaty a přednášky. Velké kulturní a akademické instituce sídlící na legendárním pražském náměstí Jana Palacha se podruhé otevřou veřejnosti.

Návštěvníky čekají mimo jiné

• prohlídky budov pořádajících institucí
  • venkovní výstava „Znáte Prahu“ o pražském životě v číslech, grafech a mapách
  • minikurz českého znakového jazyka
  • tvůrčí dílna v Uměleckoprůmyslovém muzeu „Kubismus: Řeč věcí“
  • výuková simulace Československo 38–89: Atentát
  • prohlídka houslařské dílny a nahrávacího studia České filharmonie
  • hudební workshopy a workshopy výroby nástrojů s hudebníky ČF
  • slam poetry ve dvoraně Rudolfina
  • urban walk „Od Rejdiště k Rudolfinu“
  • Den otevřených dveří na FF UK – pro zájemce o studium jsou připraveny prezentace oborů i obecné informace o přijímacím řízení

Festival zastřešuje téma Imaginární světy. Imaginace, kreativita a inspirace a doprovází ho série přednášek na Filozofické fakultě (mj. Imaginární svět hrobky kněze Iufay v Abúsíru: z Knihy tajné komnaty v Héliopoli; Jiné světy v mýtech a legendách Vikingů; Facebook, život mezi komunitou a publikem).

os_namesti

Open Square. Sousedství, otevřenost, kulturní prostor.

V rámci festivalu proběhne v 16.30 velká panelová diskuse Centrum Prahy v roce 2040 o Praze jako moderní metropoli živé kultury a umění s aktivními komunitami obyvatel oživující veřejná prostranství.

Festival se koná v sobotu 17. října 2015 od 11 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze.

Webové stránky: opensquare.cz

Videa z minulého ročníku: YouTube FF UK

Přímo na FF UK budou probíhat mimo jiné následující akce:

Československo 38–89: Atentát
Lze propojit historii s počítačovými hrami? Studenti FF a MFF vytvořili simulaci z období heydrichiády, která se dostala do finále prestižní mezinárodní soutěže I/ITSEC Serious Games Showcase & Challenge 2014.
ASCII fotobudka
Přijďte se k nám zdigitalizovat! Studenti z Ústavu informačních studií představují multimediální instalaci, jejímž výstupem jsou fotky složené z ASCII znaků, na kterých to sluší prostě každému.
Bojovka Filmovou Prahou
Průběžné starty od 12:00 do 13:30 od Bistra Bazaar v přízemí FF UK.
Výměna knih (MLP)
Přinesete knihy, které už máte přečtené, a odnesete si knihy, které se vám budou líbit. Kus za kus.
Přednášky v rámci tématu Imaginární světy:
  • Imaginární svět hrobky kněze Iufay v Abúsíru: z Knihy tajné komnaty, která je v Héliopoli (Český egyptologický ústav; Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D.) / FF UK, m. č. 300
  • Diagnózy ve školství nefungují! Máme jiné možnosti, jak žákům pomoci? (Katedra psychologie; PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D.) / FF UK, m. č. 131
  • Jiné světy v mýtech a legendách Vikingů (Ústav filosofie a religionistiky; Mgr. Jan Kozák) / FF UK, m. č. 200
  • Facebook: život mezi komunitou a publikem (Ústav informačních studií a knihovnictví; Mgr. Josef Šlerka) / FF UK, m. č. 300
  • Imaginární svět Karla Klostermanna jako dokument o Šumavě? (Ústav českého jazyka a teorie komunikace; Mgr. Eva Lehečková, Ph.D., Mgr. Michal Hořejší) / FF UK, m. č. 131

os_barva