Mongolský prezident navštívil Karolinum a setkal se s rektorem UK a studenty mongolistiky

Mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž navštívil 20. ledna 2015 Karolinum a setkal se s rektorem univerzity profesorem Tomášem Zimou. Prezident ocenil vynikající kvalitu oboru mongolistika, vyučovaného v rámci semináře mongolistiky a tibetanistiky na Ústavu jižní a centrální Asie, a zmínil velmi dobrou spolupráci ústavu s Katedrou slovanských jazyků Státní univerzity v Mongolsku. Univerzitě Karlově nabídl možnost vytvořit Centrum mongolistiky pro Evropu na UK.

Česká mongolistika navazuje na světovou tradici. Během dvaceti let se předním mongolistům z FF UK díky mezinárodní spolupráci podařilo vytvořit studijní zázemí na vysoké odborné úrovni. Učebnice hovorového i spisovného jazyka či učebnice klasického písma jsou vzhledem ke své vynikající kvalitě využívány studenty po celém světě. Česká mongolistika má ve světě velmi dobré renomé a mezi její absolventy patří například odborníci z Chorvatska, Polska či Slovenska.

V současné době studuje mongolistiku na Univerzitě Karlově 19 lidí. Jednou z nejznámějších absolventek oboru je spisovatelka Petra Hůlová, jejíž kniha Paměť mojí babičce se odehrává v Mongolsku.

Během svého vystoupení nejvyšší představitel mongolského státu mimo jiné informoval rektora o navýšení počtu studijních stipendií, které mongolští studenti mohou využít pro výjezd do zahraničí. Rektor Zima proto seznámil prezidenta s nabídkou studijních programů v angličtině a vyjádřil přesvědčení, že se podaří nadále rozvíjet úspěšnou spolupráci s vysokými školami v Mongolsku.

V současné době studuje na UK celkem na dvě desítky mongolských studentů na Fakultě sociálních věd, Filozofické fakultě, Přírodovědecké fakultě, 1. lékařské fakultě, Lékařské fakultě v Hradci Králové, Matematicko-fyzikální fakultě a Husitské teologické fakultě UK. Univerzita Karlova spolupracuje s Mongolskou státní univerzitou, Vnitromongolskou univerzitou v Hohehotu a Chorčinskou univerzitou v Tongliao.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se setkal s mongolským prezidentem [cuni.cz, 20. ledna 2015]

Když hovoří politici, usínají nejen lidé, ale i lvi, tvrdí mongolský prezident [iforum.cuni.cz, 20. ledna 2015]